סיפורה של עמותת פ.ל.א – פאה לכל אישה

אלי בן זיקרי

לפני כ- 12 שנה חלה אלי בן זיקרי במחלת הסרטן. באחד מביקוריו בבית החולים הוא פגש חולה שסירבה להתחיל בטיפולים הכימותרפיים בשל החשש מנשירת השיער. אלי, ספר במקצועו, החליט להעניק לה פאה, והחולה שינתה את דעתה והחלה בטיפולים.
כך הבין אלי שנשים נאלצות להתמודד עם אתגר נוסף במהלך המאבק במחלת הסרטן: השינוי החיצוני.
עבור נשים רבות נשירת השיער פוגעת בביטחון העצמי, גורמת להן להימנע מיציאה מהבית במהלך תקופת הטיפולים, וכך משפיעה גם על מצבן הנפשי.

ידן של חולות רבות אינה משגת לרכוש פאה איכותית משיער אמיתי, שעלותה עשויה להגיע לכמה אלפי שקלים, ולכן החליט אלי להקדיש מזמנו לסיוע לנשים חולות סרטן במהלך תקופת הטיפולים הקשה.
בתחילת הדרך עבר אלי מחולה לחולה עם תיק עמוס בפאות, ובהמשך נוצר שיתוף פעולה עם הנהלת בי"ח בלינסון והוקצה לאלי חדר שהפך לימים למספרה טיפולית מושקעת, בה חולות סרטן מקבלות ללא תשלום פאה לאחר ייעוץ והכוונה.
״התחלתי בקטן, בתוך חדרון בבית החולים במחלקה האונקולוגית", מספר אלי. "נעזרתי בעובדת סוציאלית, שהוקסמה מהרעיון לסייע לעצמי ולחולות רבות אחרות, וקיבלתי את ברכתה של הנהלת בית החולים בלינסון, שהחליטה לקדם את היוזמה. כך יצאנו לדרך".

בשנת 2009 החליט אלי להפוך את פעילותו לרשמית, והקים עמותה בשם פ.ל.א – פאה לכל אישה שמטרתה לספק פאה בחינם לכל חולות הסרטן בישראל.
מאז היווסדה, הקימה עמותת פ.ל.א סניפים רבים ברחבי הארץ ואט אט הרחיבה את פעילותה. עד כה טופלו בעמותה למעלה מ-20,000 חולות וחולים מכל רחבי הארץ.
העמותה דואגת גם לטיפול שוטף בפאה הכולל התאמה חפיפה וסידור, מספקת תספורות בחינם לנשים הן במהלך הטיפולים והן בחודשים הראשונים לאחר הטיפולים, עם צמיחת השיער מחדש, ואף מעניקה אוזן קשבת ופינה חמה לחולות בתקופה הקשה אותה הן עוברות.
על אף שהעמותה ממקדת את פעילותה בנשים ובילדות חולות סרטן, גם גברים וילדים חולי סרטן מקבלים שירות. הם מגיעים למספרות העמותה כדי לקבל תספורת חינם או לגלח את השיער הנושר בזמן הטיפולים.

קיים שיתוף פעולה נרחב בין העמותה למספרות רבות ברחבי הארץ. הספרים פועלים בהתנדבות מלאה לצורך איסוף תרומות שיער, המועברות על ידי העמותה לסין ולקוריאה לצורך ייצור פאות חדשות. המספרות מעניקות לתורמות השיער תספורת חינם.